آموزینو | راهکارهای آموزشی نو

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) چیست؟

کلاس آنلاین چیست؟ امروزه در مورد کلاس آنلاین و آموزش الکترونیکی زیاد می شنویم. شرکت ها و سازمان ها در پی راه اندازی نرم افزار آموزش مجازی LMS هستند تا سیستم آموزش سازمانی خودشان را به بهترین شکل ممکن توسعه دهند. دانشگاه ها و مدارس سامانه های آموزش الکترونیکی راه اندازی می کنند. در همین راستا، در این مقاله می خواهیم در مورد اینکه کلاس مجازی چیست و چه انواعی دارد صحبت کنیم.

کلاس آنلاین چیست؟

به زبان ساده کلاس آنلاین یا همان کلاس مجازی عبارت است از برگزاری کلاس بدون محدودیت های فیزیکی.

کلاس آنلاین یک کلاس درسی است که به صورت اینترنتی و بر پایه تکنولوژی های فناوری جدید برگزار می شوند. امروزه گسترش اینترنت و امکان ارسال ویدئوی live یا زنده در اینترنت باعث شده است که بتوانیم کلاس های آموزشی را در فضای مجازی در بستر وب برگزار کنیم از این رو کلاس آنلاین بستری نوین جهت آموزش با متد های نوین است که مورد استقبال مخاطبان در سراسر جهان قرار گرفته است.

کلاس آنلاین یک محیط آموزشی و یادگیری است که به شرکت‌کنندگان در آن اجازه آموزش از راه دور را می دهد و کاربران در آن می‌توانند در یک فضای مجازی با هم ارتباط برقرار کنند و تعامل داشته باشند.

این روز ها که دانشگاه ها و مدارس به علت شیوع بیماری کروناویروس تعطیل شده اند، استقبال زیادی از برگزاری کلاس های مجازی شده است. زیرا دیگر لازم نیست تا معلم و دانش آموز یا استاد و و دانشجو در یک مکان قرار بگیرند و باعث انتقال ویروس کرونا بشوند.

جهت مطالعه مقاله آموزش آنلاین در زمان شیوع ویروس کرونا اینجا کلیک کنید

کلاس آنلاین همانند کلاس حضوری است اما با روش ها و متد های نوین که کاربران همان دانش آموزان و دانشجویان در کلاس خود حاضر می‌شوند. در کلاس آنلاین یک معلم که همان ارائه کننده است مطالب آموزشی را با دانش آموختگان در بستر وب به اشتراک می گذارد در صورت نیاز می تواند دارای چند معلم و ارائه دهنده باشد.

اسلایدهای آموزشی در کلاس آنلاین نمایش داده می‌ شوند و شما می ‌توانید سرفصل های مطالب درسی را در آن ببینید. در حین برگزاری کلاس آنلاین اگر سوالی داشته باشید می‌ توانید از معلم خود بپرسید و حتی می توانید نظریه خود را در کلاس آنلاین به اشتراک بگذارید.

نکته اصلی که باعث جذابیت کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) شده است، حذف محدودیت مکانی است. دیگر نیازی به رفت و آمد نیست و می توانید در زمان خود صرفه جویی کنید. در یک کلاس سنتی شما باید با استاد و سایر دانش آموزان و دانشجویان در یک مکان مشخص دور هم جمع شوید و سر کلاس حضور داشته باشید. بنابراین شما بدون این که زمانی برای رفت و آمد بگذارید، می‌توانید از محتوای کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) استفاده کنید.

علاوه بر مساله رفت و آمد، برگزاری کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) این امکان را فراهم می‌ کند که افراد از نقاط مختلف ایران حتی در وسعت جهانی ، در یک کلاس حضور داشته باشند. محدودیت برگزاری کلاس در یک شهر یا یک استان به طور کلی برداشته می ‌شود. حتی می ‌توان یک کلاس مجازی را بین شرکت کنندگان چند کشور مختلف برگزار کرد. مجموعه این عوامل باعث جذابیت کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) و آموزش مجازی در سازمان ها شده است.

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) شور و حال مدرسه را ندارد ، اما پیوسته با همکلاسی‌ هایمان  در کنار یکدیگر تشنه‌ آموختن هستند و قطعا فرصتی است تا فراموش کنیم در شهر ، کشور و حتی جهان چه خبر است و آرامشی ناخواسته حاصل می شود ، همان آرامشی که این روزها همه روانشناسان ، جامعه را به آن فرا می‌ خوانند و یکی از راه ‌های تقویت سیستم ایمنی را دور بودن از فضای استرس و اضطراب می ‌دانند.

ما می توانیم در هر مکانی که هستیم تنها با اتصال به اینترنت و ثبت نام در کلاس مجازی مورد نظر خود ، درکلاس مورد نظرمان شرکت کنیم و مطالب را به صورت صوتی ، ویدیویی ، متنی و حتی عکس با استاد خود به اشتراک بگذاریم و به شیوه ای بهتر درس را یاد بگیریم. و در زمانی که امکان دسترسی به کلاس آنلاین را نداشتیم می توانیم به فایل های جلسه گذشته مراجعه کرده و آن را مشاهده نماییم و بار بار ها به جلسه مورد نظرمون مراجعه کنیم.

ابزار های مورد نیاز برای شرکت در کلاس های آنلاین چیست؟

ابزار های مورد نیاز برای شرکت در کلاس های آنلاین چیست؟

 1. کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و یا تبلت
 2. اینترنت با سرعت مناسب ( دارای سرعت دانلود مناسب و آپلود مناسب)
 3. هدست و یا میکروفون برای انجام مکالمات صوتی با استاد
 4. نصب آخرین نسخه های مرورگر ( موزیلا فایرفاکس یا گوگل کروم)

به این نکته توجه کنید که بهترین وسیله برای برگزاری کلاس های آنلاین لپ تاپ می باشد زیرا ضمن داشتن امکانات بیشتر و کاربری راحت تر، تمرکز بیشتری نیز برای شرکت در کلاس آنلاین به ارمغان می آورد.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی این امکان به وجود آمده است که کلاس ها بدون هزینه رفت و آمد و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت به صورت آنلاین برگزار شود. برگزاری کلاس های آنلاین خیلی مورد توجه اساتید و معلمان است. اکنون دانشگاه های برتر دنیا نیز به آن روی آورده اند و کلاس های خود را به صورت مجازی برگزار می کنند. این روز ها به دلیل شیوع ویروس کرونا همه به دنبال آموزش های مجازی و تشکیل کلاس آنلاین هستند.

مطالعات انجام شده در ارتباط با برنامه های توسعه اغلب کشورها ، نشان دهنده محوری بودن نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در این گونه برنامه هاست. فناوری اطلاعات و ارتباطات را می توان به عنوان ابزاری نیرومند برای ارتقای کیفیت و کارایی آموزش مورد استفاده قرار داد به گونه ای که شیوه سنتی آموزش را دستخوش تغییرات کرده است  و دیگر نیازی به حضور فیزیکی در کلاسهای درس نمی باشد.

مقایسه کلاس آنلاین و کلاس حضوری:

همونطور که می دانید آموزش و برگزاری کلاس به صورت حضوری به معنی این است که شما مکانی را تهیه کرده و در ساعتی مشخص ، افرادی را که قبلا برای حضور در کلاس آموزشی ثبت نام کرده اند را دور هم جمع کرده و کلاس آموزشی را برگزار می کنید.

معمولا برای انتقال مفاهیم از تخته سیاه استفاده می شود ، در مراکز مجهز و پیشرفته نهایتا از ویدیو پرژکتور ها برای آموزش به دانش آموزان استفاده می کنند. در نتیجه نیاز به صرف هزینه زیادی برای تجهیزات و هماهنگی مکانی و وسایل مورد نیاز می باشد.

و استاد و دانش پذیران موظفند در همان ساعت معین شده در هرکجا که هستند خود را برای حضور فیزیکی در کلاس آموزشی برسانند. حضور فیزیکی افراد در این نوع کلاس ها بسیار حائز اهمیت می باشد. چراکه درصورت غیبت ، آموزش های آن جلسه را از دست داده و از مطالب عقب می افتند و امکان ارجاع به آن را دیگر ندارند.

اما تصور کنید شما با تمام مشغله هایی که دارید امکان رفتن به کلاس و حاضرشدن سرکلاس را ندارید و یادگیری آن مطلب برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد. دراین حالت آموزش مجازی یا کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) بهترین راه یادگیری برای شما می باشد.

مزاياي کلاس آنلاین (مجازی)

مزاياي کلاس آنلاین (مجازی)

منظور از مزايا، مقايسه کلاس آنلاین ( مجازی) با کلاس سنتي ميباشد و اينكه در اين سير تطبيقي، چه نكاتي هست كه ما را به سوي کلاس مجازي سوق ميدهد.

 1. نيازى به صرف وقت و حضور در كلاس نيست.
 2. يادگيري در هر زمان و هر مكان و با هر زمينه هاي
 3. كاهش هزينه هاي توليد لوازم
 4. حفظ محيط زيست
 5. جهاني بودن يادگيري الكترونيكي
 6. در دسترس بودن آموزش الكترونيكي به طور ٢٤ ساعته
 7. يادگيري بدون پيش نيازهاي يكسان
 8. يادگيري فردي در كنار يادگيري مشاركتي
 9. تعيين سرعت و روند آموزش و يادگيري با توجه به نيازهاي فردي
 10. صرفه جويي در زمان
 11. صرفه جويي در هزينه
 12. امكان آموزش و يادگيري براي عموم افراد
 13. آموزش و يادگيري به صورت دو طرفه
 14. دريافت سريع نتيجه در آموزش و يادگيري
 15. يادگيري مطالب بيشتر (با استفاده از امكانات مالتي مديا)
 16. حفظ منابع و كاهش آلودگيهاي محيطي و صوتي و. . . .
 17. برخوردارى از يك روش مطالعه ي انعطاف پذير كه مطابق نيازدانشجو است.
 18. سرعت مطالعه دست دانشجو است.
 19. مانند كلاس هاى درسى برنامه ي آموزشى، راهنمايى درس، دروس مرجع و… وجود دارد.
 20. در مطالعه به صورت آنلاین از مزاياى كار گروهى بهره مند مى شويد.
 21. كنجكاوى و ابتكار بيشتر و دسترسى به تكنولوژى هاى جديد.
 22. اطلاعات به روز است و از اطلاعات به روز مى توانيد استفاده كنيد.
 23. ارزيابى به صورت انلاین است.
 24. مى توانيد بيش از يك درس يا رشته را فرا گيريد.
 25. در هر زمان مى توان ياد گرفت.
 26. دانش و اطلاعات را عموم مردم مى توانند بدست آورند.
 27. نتيجه آموزش و يادگيرى شما سريع تر مشخص مى شود.

معايب و محدوديتهاي کلاس انلاین (مجازي)

مطمئنا کلاس آنلاین (مجازي) با تمام مزايايي كه دارد، يك آموزش كامل نيست و به نوعي ميتوان منظور از معايب و يا محدوديتها را بعضا به هزينه فرصت نيز تعبير كرد. اينكه با انجام آموزش مجازي چه اهدافي به دست نمي آيد و چه اهدافي با آموزش هاي غيرمجازي ميتوانست عايد گردد.

اولين مساله اي كه به ذهن ميرسد اين است كه ميزان تسلط مدرس و همچنين برگزاركننده كلاس (مثلا دانشگاه مجازي) به اينكه دانشجو يا فراگير به طور كامل حضور مجازي و ذهني در كلاس درس دارد را با چالش جدي مواجه كرده است. اگرچه براي كاهش اين نقيصه ممكن است يك مدرس هر چند دقيقه يك بار از يكي از فراگيران مقداري از مطالب گفته شده را بخواهد اما تضميني وجود ندارد كه اين روش بتواند ميزان توجه دانشجويان را افزايش دهد.

از طرف ديگر، وقتي كه فراگير در يك محيط متمركز (مثلا كلاس درس سنتي) بمنظور شركت در يك دوره يادگيري حضور نداشته باشد خواه ناخواه موارد ديگري به سراغش ميآيد كه در فرايند يادگيري خلل ايجاد ميكند.

براي مثال ممكن است فراگير در «محل كار» مبادرت به شركت در دوره آموزشي كرده باشد، در اين موقعيت ممكن است ارباب رجوع به فراگير مراجعه كند؛ يا اگر در «منزل» در حال استفاده از كلاس درس ميباشد ممكن است كارهاي شخصي و يا خانوادگي برايش پيش بيايد چرا كه كماكان براي اكثر افراد، شركت كردن يك نفر در يك كلاس درس و فقط با يك گوشي تلفن همراه و يا لپ تاپ، رسميت كلاس درس سنتي را پيدا نكرده است.

محدوديت ديگر اين است كه بمنظور ايجاد يك دوره آموزش مجازي مناسب و با محتواهاي متنوع، اجراكننده دوره آموزشي نياز به زيرساختهاي بسيار مناسبي دارد. اين زيرساخت ها از سخت افزار گرفته تا نرم افزار، نيازمند هزينه كردن مقدار قابل توجهي بودجه مالي ميباشد در صورتي كه هر دانشگاه مجازي اي شايد مبادرت به انجام اين هزينه ها ننمايد.

از طرف ديگر، شركت كردن فراگيران در اين چنين دوره هايي نيز نيازمند هزينه هايي است؛ اگرچه از هزينه هاي دوره هاي حضوري كمتر است اما براي افرادي كه حداقل ها را در اختيار ندارند (اين حداقل ها ميتواند حداقل هاي زيرساختي مثل اينترنت-بسته به محل زندگي و كار و آنتن دهي مناسب و يا حداقلهاي مالي- خريد سخت افزار و اينترنت مناسب- باشد) چندان كارساز نخواهد بود.

اگر قصد استفاده از انواع و اقسام محتواهاي مجازي مالتي مديا وجود داشته باشد مطمئنا پهناي باند وسيع و گسترده و امكانات جانبي ديگري نياز است و اگر از انجام اين هزينه صرف نظر گردد، يادگيري و آموزش الكترونيكي محدود به نوشتار و تصاوير ساده ميشود كه اين امر خود به خود كيفيت دوره آموزشي را تحت الشعاع قرار ميدهد.

محدوديت ديگري كه ميتوان در اين بخش به آن اشاره كرد اين است كه معمولا موسسات و دانشگاه هاي اجراكننده دوره هاي مجازي يك حداقل هايي را بمنظور شركت در دوره هاي مجازي اعلام ميدارند اما رعايت كردن اين حداقل ها به مثابه اين نيست كه همه در تمام شرايط به يك شكل و يك كيفيت يكسان از دوره بهرهمند ميشوند. به اين امر، نوسانات شبكه جهاني اينترنت درمناطق مختلف را نيز بايد افزود

آموزش آنلاین (مجازي) در ايران

هدف آموزش مجازي، تبديل آموزش سنتي به مجازي نيست، بلكه آموزش هاي تخصصي با شيوه هاي مدرن است. شعار آموزش مجازي آموزش براي “همه كس و براي همه ي سنين ” است. بايد ديد امكان ارائه ي چه چيزهايي از طريق آموزش سنتي وجود ندارد كه آنها را مي توان از طريق آموزش مجازي ارائه كرد. بايد از امكانات در جهت بهبود، نه جايگزين كردن آنها استفاده كنيم.

بعضي از كشورها كه مشكل كمبود دانشجو دارند، آموزش مجازي را جايگزين آموزش سنتي كرده اند؛ چون مقرون به صرفه نخواهد بود براي درسي با دو نفر در يك منطقه كلاس داير كنند و استاد بفرستند، اما در ايران ما مشكل تراكم دانشجو داريم و با اعزام يك استاد پروازي به دورترين نقطه، امكان تشكيل كلاس با ظرفيت كامل هست.

پس ما نبايد آموزش مجازي در ايران را از روي آموزش مجازي كشورهاي غربي كپي برداري كنيم، چون هدف ما متفاوت از هدف آنهاست. هدف آموزش مجازي در ايران بايد روي دروس و رشته هايي متمركز شود كه امكاناتمان كمتر است و يا سيستم آموزش سنتي ما جوابگو نيست.

اگر تا ديروز آموزش تنها از معلمان و مربيان سود مي برد و كتاب به عنوان اصلي ترين منبع اطلاعاتي در امر آموزش محسوب مي شد، امروزه آموزش با ابزارها و محيط هاي جديد ارتباطي روبرو شده است.

پيشرفت هاي اخير در صنعت رايانه و اطلاع رساني، ورود و ظهور شبكه هاي اطلاع رساني محلي، منطقه اي و بين المللي و به ويژه اينترنت، چند رسانه ها، فناوري هاي ارتباطي، ابزارها و روش هاي جديد را پيش روي طراحان، برنامه ريزان و مديران و مجريان برنامه هاي آموزشي قرار داده است.

نفوذ فناوري هاي جديد اطلاعاتي به مراكز آموزشي (از مدارس تا دانشگاه ها) و حتي منازل، روابط ساده ي معلمي و شاگردي را به طور كلي دگرگون ساخته است. به اين ترتيب، الگوهاي سنتي يادگيري متحول شده اند و كاربران با حجم گسترده اي از دانش و اطلاعات مواجه هستند.

آموزش چه بصورت سنتی و چه بصورت مجازی ، تجربه ای است مبتی بر یادگیری که به منظور ایجاد تغییرات نسبتا ماندگار در فرد صورت می گیرد. یادگیری ، یکی از نیازمندی های اساسی انسان هاست که تحت تاثیر روشهای نوین ، ناشی از کاربرد فناوری اطلاعات قرار گرفته است و با گذر زمان دچار تغییراتی جدیدتر از قبل شده است.

کلاس آنلاین ( کلاس مجازی ) یکی از همین محصولات فناوری اطلاعات و ارتباطات نوین می باشد که در زمینه آموزش ورود کرده است ، تا انقلابی شرگرف در دنیای امروزه ایجاد کند و سیستم سنتی آموزش را دچار تحول نماید.

این امر با اینکه چندین سال است در حال فعالیت میباشد ولی تا سال های گذشته چنان مطرح نبوده ولی امروزه که دنیا دچار ویروسی مرگبار شده است ، در سطحی جهانی و بصورت ، رقابتی ، برای شرکت های برنامه نویسی تبدیل شده است تا هر کدام با ایجاد محیطی متفاوت و امکاناتی متفاوت در این عرصه جدید پیروز میدان گردند. که این امر در کشور ما هم بی نصیب نبوده است.

در کشور ما ، طی برنامه ریزی های انجام شده ، به علت شیوع ویروس کرونا و مهار آن در سطح کشور ، طی تصمیمات اتخاذ شده ، قرار بر برگزاری کلاس های درس در بستر اینترنت شد تا همه‌ی افراد جامعه با پایبندی به شعار #در_خانه_میمانیم در این امر مهم یک صدا باشیم.

در این بین شرکت پارس افزار آرون با طراحی سامانه آموزینو که محیطی کاربر پسند  و قابل تعامل بین ارائه دهنده و دانش پذیر و کلی امکانات دیگر که همگی برای راحتی و آسایش کاربران تعبیه شده است سعی در این امر مهم نموده تا کلاس های درس سنتی را در بستری متفاوت به کاربران ارائه دهد تا سهمی اندکی در شعار ملی #کرونا_را_شکست_می_دهیم داشته باشد.

برگزاری و تشکیل کلاس در بستر اینترنت امکان دسترسی دانش آموختگان به کلاس درسی را در هر نقطه می دهد. فقط کافیست اینترنت در دسترس باشد.

آموزینو با هدفی بزرگ برای ایجادی تحول شرگرف در دنیای آموزشی خلق گردید تا راحتی و آسایش را  برای کاربران دنیای اینترنت فراهم آورد. آموزینو با فراهم آوردن امکاناتی چون: کلاس آنلاین ، آزمون آنلاین ، ثبت تکالیف ، ثبت موارد انظباطی ، مدیریت کادر آموزشی ، بانک سوالات طبقه بندی شده ، مدیریت کلاس ها و اشتراک گذاری جزوات و … که تمامی این موارد نشان دهنده آن است که آموزینو یک مدرسه در بستر اینترنت است.

در مدرسه مجازی یا آنلاین دانش آموزان حضور فیزیکی ندارند و می توانند از راه دور در کلاس خود شرکت نمایند. دانش آموزان پشت رایانه های خود می نشینند و بصورت آنلاین با معلم و مدرسه خود در ارتباط هستند و دروس خود را آموزش می بینند و تکالیف خود را انلاین انجام می دهند و دروسی را که خوب آموزش ندیده باشند می توانند فیلم آنها را دوباره مشاهده کنند و از آن بهره ببرند.

مدرسه مجازی محدویت جغرافیای ندارد و دانش آموزان می‌تواند از هر جایی با رایانه خود با متصل شدن به اينترنت ، آموزش خود را فرا گیرند و دانش آموزان و معلمان می توانند با هم تعامل متنی ، تصویری و صوتی داشته باشند.

کارشناسان آموزینو مفتخر خواهند بود تا چنانچه سئوالاتی برای شما مطرح باشد، به شما مشاوره رایگان (Free Consultation) ارائه دهند. در صورتیکه نیاز به مشاوره دارید با ما در ارتباط باشید:

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا